دانلود مقاله جهش ژنتيكي

دانلود مقاله جهش ژنتيكي

 

مشخصات این فایل
عنوان: جهش ژنتيكی
فرمت فایل :word(قابل ویرایش)
تعداد صفحات : 19

این مقاله درمورد جهش ژنتيكی می باشد.

 

بخشی از تیترها به همراه مختصری از توضیحات هر تیتر از مقاله جهش ژنتيكی

جهش القایی
در اثر استفاده از مواد جهش‌زا بوجود می‌آید. و باعث افزایش مقدار زمینه‌ای جهش می‌شوند. بعضی مواد شیمیایی ، تابش‌های فرابنفش و اشعه ایکس از عوامل جهش‌زا به شمار می‌آیند. جهش القایی بر رابطه مکملی نوکلئوتید تاثیر می‌گذارد پرتو ایکس و گاما .....(ادامه دارد)

جهش حذف و اضافه
این جهش‌ها اثر نامطلوبی دارند. اگر تعداد مضرب اسید آمینه در سطح نوکلئوتیدهای حذف اضافه شده سه یا مضربی از سه باشد به تعداد مضربها اسید آمینه در پروتئین حذف یا اضافه می‌شود. رمزها از جایگاه جهش به بعد تغییر می‌کنند. و پروتئین حاصل از توالی جهش یافته فعالیت نخواهد داشت مگر در مواردی که فقط تعداد کمی اسید آمینه در انتهای کربوکسیل پروتئین عوض شده باشد. این نوع جهشها ، جهش تغییر چارچوب .....(ادامه دارد)

جهش در اثر پرتوها
پرتو فرابنفش عامل جهش‌زای بسیار موثری است. پرتوهای فرابنفش با طول موج 260 نانومتر بوسیله بازهای DNA به شدت جذب می‌شوند و این امر به ایجاد تغییرات شیمیایی در رشته DNA می‌انجامد معروفترین و شناخته شده‌ترین اثر پرتوفرابنفش بر روی بازهای رشته DNA این است که موجب ایجاد پیوندهای دو تایی (دیمر) بین مولکول تیمین مجاور هم می‌شود نسخه‌برداری غیر طبیعی از این قسمتها که حاوی تیمین دیمر است موجب جهش خواهد شد.
بسیاری از ارگانیسم‌ها دارای آنزیمهای ترمیم کننده‌ای هستند که می‌توانند آسیبهای ناشی از پرتو را ترمیم کنند علاوه بر این ، پرتو فرابنفش می‌تواند موجب تغییرات دیگر در .....(ادامه دارد)

ژن کوناگون - اعمال گوناگون

  اگر چه هر سلولي بالقوه قادر به ساختن همه انواع پروتئين هاي انساني است اما سلولها ژن ها را انتخاب استفاده  مي کنند.  بعضي از ژنها سازنده پروتئين هايي هستند که براي اعمال اساسي  سلول ضروري است و اين ژن ها در هر سلولي فعال باقي ميمانند. في الواقع هر سلول ژني را فعال مي کند که  در آن زمان به کار آن محتاج است و بقيه را متوقف .....(ادامه دارد)

DNA دگرگون مساوي با پروتئين دگرگون
       در حاليکه يک ژني جهش يافته است پروتئيني که آن ژن رمز آن را ميدهد قاعدتا غير طبيعي خواهد بود .  گاهي  پروتئين مي تواند اعمال زيستي خود را انجام دهد . ولي ناکامل است و گاهي کاملا ناتوان است . نتيجه نهائي  منوط به آنست که اين پروتئين چه تغييري يافته و يا چه اهميتي در اعمال حياتي دارد
به طور كلي جهش به تغييرات ماده ي ژنتيكي در فرآيندي كه به وسيله ي آن تغيير حادث مي گردد اطلاق مي شود. موجودي كه فنوتيپ جديدي را در اثر جهش نشان مي دهد، .....(ادامه دارد)


وی در خصوص دومین مورد اظهار داشت : وارد وارد کردن یک ژن به داخل سلولهای پیگیری بمنظور جایگزینی یا غیر فعال کردن یک ژن جهش یافته غالبی که فرآورده های غیر طبیعی آن موجب بیماری می شود که می توان به بیماری ها نگتینتون ( با تکرار توالی CAG  بوجود می آید ) اشاره نمود و سومین مورد پوشاندن ژن جهش یافته می باشد که احتمالاً گسترده ترین کاربرد ژن درمانی است و مبتلایان به بیماری اکتسابی ازجمله سرطان از این روش سود می برند .
محمد جواد سلطانی اظهار داشت : در روش ژن درمانی می توان به دو عامل بسیار مهم ، سلول هدف و خصوصیات ژن انتقال یافته اشاره کرد که سلول هدف ، سلولی است دارای نیمه عمر طولانی در بدن که قابلیت همانند یسازی چشمگیری دارد تا اثر زیستی .....(ادامه دارد)


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,600 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
jaheshe-jhenetiki_607728_1348.zip65.8k

دسته بندی محصولات فروشگاه

محبوبترین محصولات