دانلود مقاله آسیب شناسی مطالعه

دانلود مقاله آسیب شناسی مطالعه

 

مشخصات این فایل
عنوان:آسیب شناسی مطالعه
فرمت فایل: word(قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 28

این مقاله در مورد آسیب شناسی مطالعه می باشد.

 

بخشی از تیترها به همراه مختصری از توضیحات هر تیتر از مقاله آسیب شناسی مطالعه

 آسیب پذیری های عمده در مطالعه
بارها از والدین دانش آموزان شنیده ایم که : " فرزندان ما مطالعه می کنند و وقت زیادی هم صرف آن می نمایند ، اما بازده کار آنان متناسب با زمان مطالعه آنها نیست." به راستی چه معمایی درکاراست که حاصل زحمات طاقت فرسای دانش آموزان را بر باد می دهد ؟ عمده ترین آسیب های مذکور عبارت اند از :

1- بلند خوانی در مطالعه
یکی از عوامل آسیب زا در مطالعه که از عمر مطالعه می کاهد،بلند خواندن مطالب کتاب و محتوای دروس است.حال سؤال این است که چرا بلند خواندن به مطالعه مطلوب آسیب می رساند ؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که اگر چه بلند خواندن در سال اول ابتدایی امری ضروری است ، زیرا می خواهیم از صحت و سقم مطالبی که فرزندمان می خواند مطلع شویم ( اگر کودکی دچار اختلال در خواندن باشد برای اطلاع یافتن از نحوۀ خواندن او تا مدتی که اختلال وی کاهش جدی نشان دهد به....(ادامه دارد)

2-2- کاهش زمان مطالعه
وقتی که نوجوانان راه می روند و مطالعه می کنند ، با افزایش خستگی ناشی از راه رفتن ، زمان مطالعۀ آنان کاهش می یابد ، زیرا فرد هر چه خسته تر می شود ، کمتر می تواند مطالعه کند . پس اگر نوجوان بنشیند و مطالعه کند ، کم تر خسته می شود و از زمان مطالعه او کاسته نمی گردد. با استفاده از این روش فراگیر از حداکثر توان خود برای یاد گیری استفاده می کند. و....(ادامه دارد)

3- مطالعه در کنار وسایل صوتی
بارها دیده ایم که دانش آموزانی در کنار وسایل صوتی می نشینند ومطالعه می کنند . استدلال آنها این است که با شنیدن اصوات این گونه وسایل صوتی و رسانه های جمعی مطالب درسی را بهتر می آموزند.
واقعیت این است که در این حالت فعالیتهای ذهن آدمی به دو بخش تقسیم می گردد: بخشی به فراگیری مطالب درسی می پردازد و بخش دیگر به فراگیری مطالبی که از طریق وسایل صوتی و رسانه های جمعی پخش می شود، اختصاص پیدا ....(ادامه دارد)

6- بی وقفه خواندن
وقتی از دانش آموزانی که بی وقفه درس می خوانند می پرسیم چرا چنین کاری می کنند ؟ می گویند ما وقت کم داریم و نمی توانیم استراحت کنیم . این گونه دانش آموزان ، زمان استراحت کردن را به معنای زمان از دست رفته می دانند و نه فرصتی برای تمدد اعصاب و افزایش بازدهی . به راستی باید به آنان تفهیم کرد که فعالیت و کار وآسایش باید در کنار یکدیگر باشند . همان گونه که ارسطو فیلسوف معروف یونانی بر این امر تأکید می ورزید  او در واپسین روزهای زندگانی می گوید :"چون ....(ادامه دارد)

8- وجود اضطراب
عوامل دیگر آسیب زا در مطالعه که لطمه جدی به مطالعه می زند ، اضطراب است . در تعریف اضطراب گفته اند :" اضطراب ترس مبهم است "  ونیز " بروز حالتی هیجانی است که همراه با افزایش ضربان قلب و فشار خون است و در فعالیتهای شناختی آدمی اختلال ایجاد می کند ." در تعریف دیگر آمده :" اضطراب عبارت است از واکنش فرد در مقابل یک موقعیت ضربه آمیز یعنی موقعیتی که زیر تأثیر بالا گرفتن تحریکات اعم از بیرونی و درونی واقع شده و فرد از مهار کردن آن ها ناتوان است .....(ادامه دارد)

- داشتن احساس بلد بودن ( دانستن )
یکی دیگر از مواردی که در آسیب شناسی مطالعه قابل طرح است، حالتی است که در آن دانش آموز احساس می کند درس را فرا گرفته است و لذا دیگر نیازی نیست که آن را دوباره بخواند یا تمرین مربوط به درس را حل کند . والدین در مراجعه به مرکز مشاوره این مشکل را چنین مطرح می کنند: " وقتی که به فرزندانمان می گوییم مطالعه یا تمرین بکن ، می گوید که درس را بلد هستم و نیازی هم به تمرین و مطالعه ندارم ولی وقتی که نمراتش را به منزل می آورد هرگز نمرات خوبی نیست . چرا چنین احساسی دارد و چگونه باید با او رفتار کرد ؟"....(ادامه دارد)

بخشی از فهرست مطالب مقاله آسیب شناسی مطالعه در پایین آمده است.

مقدمه :
 آسیب پذیری های عمده در مطالعه
1- بلند خوانی در مطالعه
.2- مطالعه کردن در حین راه رفتن
1-2- ایجاد خستگی زود هنگام
2-2- کاهش زمان مطالعه
 3-2- کاهش تمرکز
3- مطالعه در کنار وسایل صوتی
4- خواندن بیش از حد
5- از ساده به مشکل خواندن
6- بی وقفه خواندن
7- مطالعه طوطی وار
8- وجود اضطراب
 ....(ادامه دارد)

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
asib-shenasi_631434_7545.zip47.2k