دانلود مقاله ليزر(كاربردها)

دانلود مقاله ليزر(كاربردها)

 

مشخصات این فایل
عنوان: ليزر(كاربردها)
فرمت فایل : word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات : 30

این مقاله در مورد ليزر(كاربردها) می باشد .

 

بخشی از تیترها به همراه مختصری از توضیحات هر تیتر از مقاله ليزر(كاربردها)

خواص  نور ليزر و كاربرد‌هاي آن
از نخستين روزهاي ساخت ليزر پي برده شد كه نور ليزر خواص مشخصه‌اي دارد كه آن را از نورهاي ايجاد شده از ساير منابع، متمايز مي‌كند. در ابتدا به اين ويژگي‌ها و نحوه ايجاد آنها توسط ليزر اشاره خواهيم كرد. ليزر داراي سه ويژگي مهم است:
تك‌فامي در توضيح اين ويژگي لازم است ابتدا با مفهوم گسيل القايي ( نشر القايي)آشنا شويم. گسيل پرتو توسط الكترونهاي برانگيخته در داخل اتم به دو صورت است :1 ) گسيل خود به‌خودي  2) گسيل القايي
فرض كنيد ‏‎1 ‎‏ ‏e‏ و ‏e2‎‏   دو تراز متوالي از يك اتم با انرژي‌هاي  ‏‎1‎‏ ‏E‏  و‏‎2‎‏ ‏E‏   باشد و الكتروني در تراز ‏‎ e1 ‎در حالت پايه خود قرار گرفته باشد. اگر به هر دليلي اين الكترون از‎ ‎تراز ‏‎1‎‏ ‏e‏   به تراز بالاتر ‏‎2‎‏ ‏e‏ برود گفته ميشود اتم تحريك شده است يا در حالت برانگيخته قرار دارد. چون اين حالت يك حالت‏‎ ‎‏ ناپايدار است اتم تمايل دارد هرچه زودتر به حالت پايدار باز گردد. به همين دليل الكترون مزبور بلافاصله.....(ادامه دارد)

لیزر و کاربردهای آن
فكر ساختن وسيله‌اي كه نور همدوس توليد كند ، مدتها دانشمندان قرن حاضر را به خود مشغول داشته بود . در سال 1985 فيزيكدان مشهور آمريكايي چالز تاونز راه اين كار را پيدا كرد . دو سال بعد دانشمند ديگر آمريكايي ، تئودور مايمن به نظريه تاونز جامه عمل پوشاند و اولين ليزر را با بلوري از ياقوت مصنوعي ساخت اين دو بعداً به دريافت جايزه نوبل نايل آمدند . يك ليزر ياقوتي ساده از سه بخش تشكيل مي‌شود : استوانه‌اي از ياقوت مصنوعي ، يك چشمه نور ـ مثلاً يك لامپ گزنون كه مانند لامپ.....(ادامه دارد)

 تشديدگر
يعني يک "ابزار پسخور " اپتيکی که فوتون ها را در محيط ( تقويت کننده ی ) ليزری به جلو و عقب ميراند. اين تشديدگر يا کاواک اپتيکی ، از يک جفت آينه ی تخت يا خميده تشکيل شده است که دقيقا همرديف شده اند و مراکز آنها روی محور اپتيکی دستگاه ليزر قرار دارند. بازتابندگی آينه ی انتهايي بايد تا حد امکان نزديک به 100% باشد. آينه ی ديگر با بازتابندگی اندکی کمتر از 100% انتخاب می شود تا قسمتي از باريکه ی بازتابنده ی داخلی بتواند ، بعنوان باريکه ی ليزری مفيد خروجی ، از آن عبور کند . هندسه ی آيينه ها و فاصله ی.....(ادامه دارد)

کاربرد ليزر در بيماريهای پوستی و زيبائی :
 انواع مختلف ليزر در درمان بيماريهای پوستی و زيبائی کاربرد دارد که بطور اختصار شامل:
۱- درمان ضايعات و خالهای عروقی که رنگ اينها معمولاْ قرمز می باشد که شامل: رگ های واريسی، رگهای قرمز زير پوستی که معمولاْ روی صورت و در اثر آفتاب سوختگی مکرر و يا به هر دليلی که پوست نازک شده باشد بوجود می آيند، ماه گرفتگی، آنژيوم عنکبوتی، گرانولوم پيوژنيکوم و غيره ... در اين بيماريها نقطه هدف پرتو ليزر هموگلوبين می باشد که در گلبولهای قرمز وجود دارد.
۲- درمان انواع ضايعات رنگی و رنگدانه ای پوست که شامل: خال و خالکوبی. در اينجا نقطه هدف پرتو ليزر ملانين و رنگ های خالکوبی می باشد.
۳- درمان و کاهش موهای زائد و نا خواسته. در اينجا نيز نقطه هدف ملانين است که در ساقه و ريشه مو وجود دارد. پس موهای رنگ.....(ادامه دارد)

 ايمني ليزر :
بيشتر ليزر ها تابشي گسيل مي كنند كه با احتمال خطر همراه است . درجه خطرناكي ليزر به مشخصات خروجي ليزر ، طريقه استفاده و تجربه فردي كه از آن استفاده مي كند بستگي دارد .
از مشخصه هاي تابش ليزر جمع شوندگي پرتوي آن است . اين امر به همراه انرژي بالاي ليزر مي تواند انرژي زيادي به بافت هاي فيزيو لوژيكي بدن منتقل كند.از آنجا كه پرتو هاي ليزر داراي طول موج هاي متفائتي هستند ، مي توانند به بافت هاي مختلف بدن با توجه به قابليت جذب آنها آسيب برسانند . جذب تابش باعث افزايش دما مي شود و به قطع شدن اتصالات مولكولي مي انجامد .يكي از آسيب پذير ترين قسمت هاي بدن تا آنجا كه به تابش ليزر مربوط مي شود ، چشم انسان است . اين امر به اين دليل است كه عدسي چشم ، پرتوي تابيده شده از ليزر را در ناحيه اي به شعاع حدود چندين برابر طول موج ليزر .....(ادامه دارد)

 بخشی از فهرست مطالب مقاله ليزر(كاربردها)

مقدمه
لیزر چیست ؟
خواص  نور ليزر و كاربرد‌هاي آن
همدوسي
شدت زياد
ساختمان ليزر
لیزر و کاربردهای آن
كاربرد ليزر در فيزيك و شيمي
كاربرد در زيست شناسي
كاربرد ليزر در مصارف نظامي
 تشديدگر
 خواص باريکه ی ليزر
انواع ليزر
عناصر اساسي ليزر
 دمنده
 محيط ليزری
کاربردهای ليزر
ارتباط نوري
اندازه گيري و بازرسي
تمام نگاري
کاربرد ليزر در بيماريهای پوستی و زيبائی :
کاربرد لیزر در ارتباطات :
چاپگرهای لیزری
استفاده از ليزر در هوانوردي و دريانوردي  :
انواع دستگاه هاي ليزر و كاربرد آنها
نور ليزر براي روشنايي :
سلاحهاي ليزري و نحوه مقابله با سلاحهاي ليزري  :
استفاده از لیزر در پزشکی  
استفاده از لیزر در درمان بیماریها  
ليزر اينديوم – گاليم - آلومينيوم – فسفايد
ليزرهاي گاليوم آلومينيوم آرسنايد
لیزر و پوست
LDF و کاربرد آن در دندانپزشکي
کاربرد های لیزر در دندانپزشکی :
مشخصات ليزر مورد استفاده در LDF
 درمان بيماري ديابت با ليزر کم توان  
تاثير ليزر گاليم آرسنايد در درمان کمردرد مزمن
تاثير ليزرکم توان بر روی سلولهای عصبی
ليزردرماني داخل وريدي  
 استفاده نادرست از ليزر خطر آفرين است
پاکسازی  ديوار نوشته ها به کمک ليزر
كاربرد ليزري در نوسازي صنعت :
كاربرد ليزر در پزشكي
 ‏جراحي مغز
چشم پزشكي ‏


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,900 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
lizer_643543_5852.zip399.5k

دسته بندی محصولات فروشگاه

محبوبترین محصولات