دانلود مقاله اتحادیه اقتصادی اروپا

دانلود مقاله اتحادیه اقتصادی اروپا

 

مشخصات این فایل
عنوان: اتحادیه اقتصادی اروپا
فرمت فایل : word( قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 23

این مقاله درمورد اتحادیه اقتصادی اروپا می باشد.

خلاصه آنچه در مقاله اتحادیه اقتصادی اروپا می خوانید :

اقتصاد اروپا در سالی که گذشت
یک سال پس از آغاز برنامه «اقتصاد واقعی» آیا تغییری در وضعیت سلامت اقتصادی اروپا بوجود آمده؟ آیا نشانه هایی از بهبود دیده می شود؟ در بیست و چهارمین و آخرین برنامه از سری نخست برنامه «اقتصاد واقعی» استراتژی های رشد و چشم انداز اقتصادی اروپا را بررسی می کنیم.
چهارمیلیون کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 503 میلیون، اتحادیه اروپا بعد از چین و هند پرجمعیت ترین در دنیاست. هفت درصد جمعیت دنیا ساکن قاره سبزند و لذا حجم مبادلات تجاری اروپا در دنیا مهم است. البته دوسوم این مبادلات در داخل اتحادیه صورت می گیرد. بنابراین روابط بین کشورهای عضو هم از این حیث اهمیت زیادی دارد.
منطقه پولی یورو به تنهایی، بعد از ایالات متحده آمریکا، دومین اقتصاد بزرگ تک ارزی در سطح دنیاست. وقتی پای صادرات هم به میان می آید بازهم برگ برنده دست منطقه پولی یوروست. کشورهای دیگر اتحادیه اروپا را به منطقه پولی یورو اضافه کنید تا قدرت تولیدی اروپا برایتان مشخص شود و متوجه شوید سلامت اقتصادی قاره سبز نه تنها برای ساکنان آن که برای کل دنیا، اهمیت زیادی دارد.
اما آیا وضعیت اقتصادی نسبت به سال گذشته بهتر شده است؟ آیا تدابیر اتخاذ شده توسط دولتها و موسسات اروپایی و بین المللی منجر به نتایج مورد نظر شده اند؟ در یک جمله، آیا آسمان اقتصادی اروپا آفتابی شده یا همچنان خطر آنرا تهدید می کند؟
ولف گانترام، مدیر اتاق فکر اروپایی (Bruegel) در این باره معتقد است: «وضعیت اقتصادی نسبت به سال گذشته اندکی بهبود پیدا کرده که البته خیلی چشمگیر نیست. روی کاغذ مثل اوایل سال گذشته شاهد پایان رکودیم که نشان از بهتر شدن وضعیت دارد اما نرخ بیکاری همچنان خیلی بالاست و میزان شغل آفرینی محدود بوده است. اگر تلاشهای آلمان را در نظر نگیریم باید بگوییم که شغل آفرینی در بقیه کشورها در حد صفر بوده است.»
کسری بودجه، حتی در آن دسته از کشورهایی که از بحران آسیب زیادی دیدند هم، تحت کنترل درآمده است. اما برای رسیدن به این نقطه هزینه زیادی پرداخت شد: بدهی های دولتی افزایش یافتند، تقاضاهای داخلی سقوط قابل توجهی کردند و فاصله طبقاتی و فقر هم تشدید شد. نرخ بیکاری هم هنوز خیلی بالاست.
بنابراین باید ویتامین بیشتری به اقتصاد تزریق کنیم. بخشی از این انرژی مربوط به سیاستهای پولی می شود و بنابراین بانک مرکزی اروپا باید تلاش بیشتری داشته باشد و مثلا اوراق قرضه بیشتری از دولتهای منطقه یورو بخرد. اما بخشی از این مسئله مربوط به سیاستهای مالیاتی است و باید روی محرک های اقتصادی منطقه یورو، بویژه در آلمان سرمایه گذاری بیشتری صورت بگیرد.
افزایش رقابت پذیری در برخی کشورها حاصل نشده مگر با کاهش هزینه های تولید. اما برای بهبود وضعیت کلی تولید باید در بخشهایی نظیر آموزش، پژوهش و نوآوری هم سرمایه گذاری بشود. همه اینها در شرایطی است که وزن بدهی ها، قدرت مانور را محدود کرده است.
ورزش، تغذیه و حتی سفر، حوزه هایی هستند که نوآوری در آنها قدرت مانور دارد. اگر اروپا بدنبال آینده ای باثبات است باید به علم و دانش توجه و روی اقتصاد سبز سرمایه گذاری کند.

باید به این تلاشها یکسری تدابیر ویژه را هم اضافه کنیم. یکی به فعالیت های تحقیقاتی و نوآرانه مربوط می شود و دیگری به استفاده از کارگران ماهر و آموزش دیده. این یک برنامه کلی است که در موفق شدن یا نشدن یک منطقه نقش تعیین کننده ای ایفا می کند.
برای این منظور صندوق توسعه منطقه ای اروپا طی پنج سال گذشته حدود 85 میلیارد یورو به حوزه نوآوری اختصاص داد. این رقم در سال 2020 به صد میلیارد یورو می رسد که در خدمت نوآوری، پژوهش، خدمات دیجیتال و کمک به شرکت های کوچک و متوسط بازرگانی خواهد بود.
نگرانی درباره روند رشد اقتصادی در حوزه پولی یورو
در آلمان سفارش های صنعتی در ماه ژوئن ۳.۲ درصد افت پیدا کرده است.
این برای دومین بار پیاپی است که این بخش با مشکل افت سفارشهای دریافتی روبرو می شود. تنش و درگیریهای منطقه ای بویژه در اوکراین از عوامل این افت معرفی شده است.
در ایتالیا، سومین قدرت اقتصادی حوزه پولی یورو برای سومین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی دچار رکود اقتصادی شده است.
تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۰.۲ درصد افت پیدا کرده است. این خبر بدی برای ماتئو رنزی، نخست وزیر جوان ایتالیاست که برنامه های اقتصادی کشور را برروی اصلاحات، بازگشت به روند رشد اقتصادی و مبارزه با نرخ بیکاری استوار کرده بود.
کارلو سانگالی، رییس انجمن بازرگانان ایتالیا می گوید: «افت در بخش تولیدات صنعتی و رشد اقتصادی وجود دارد. ما شاهد تعطیلی کارخانه ها، شرکتها و مغازه ها نیز هستیم».
در سه ماهه اول سال ۲۰۱۴ نیز رشد اقتصادی ایتالیا یک دهم درصد دچار افت شده بود. عملا اقتصاد ایتالیا از ده سال پیش پیشرفت قابل توجهی نداشته و تنها در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۳ رشد ناچیز یک دهم درصدی داشته است.
آشفتگی اوضاع اقتصادی ایتالیا، تعطیلی بعضی از بنگاههای تجاری و شرکتها را در پی داشته است.

تاثیر منفی تحریمهای متقابل روسیه بر اقتصاد اروپا
افزایش تنش و کشمکش بین کشورهای غربی و روسیه با اعمال تحریمهای اقتصادی علیه یکدیگر خشم و اعتراض کشاورزان اروپایی را در پی داشته که نگران عواقب این جنگ اقتصادی هستند.
اخیرا بانک هلندی «ای ان جی» با انتشار گزارشی هزینه اعمال تحریمهای روسیه علیه واردات مواد غذایی کشورهای غربی از جمله کشورهای اروپایی را برای این قاره بیش از ۵ میلیارد یورو ارزیابی کرده است.
در این بین ضرر وارده به آلمان، بزرگترین اقتصاد حوزه پولی یورو و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو بیش از یک میلیارد یورو تخمین زده شده است.
این بانک هلندی در ادامه گزارش خود پیش بینی می کند حدود ۱۳۰ هزار نفر در اروپا بدنیال اعمال تحریمهای روسیه کار خود را از دست بدهند. در این بین بیش از ده هزار نفر در کشورهای فرانسه، ایتالیا و اسپانیا کار و شغل خود را از دست خواهند داد.
اتحادیه اروپا با اعمال تحریمهای اقتصادی علیه روسیه نسبت به تحولات اوکراین و نقش روسیه در ایجاد تنش در این کشور واکنش نشان داد.
در شرایطی این تحریمها به مرحله اجرا در می آید که موتور اقتصادی در اروپا حرکت مجدد خود را آغاز کرده و این قاره در مسیر رشد اقتصادی قرار گرفته است.
باید دید آیا آشفته شدن مناسبات تجاری با روسیه یکی از بزرگترین مشتریان محصولات اروپایی بر روی آهنگ رشد در اروپا و حوزه پولی یورو تاثیر قابل توجهی خواهد داشت؟

بخشی از فهرست مطالب مقاله اتحادیه اقتصادی اروپا

مقدمه :                                        صفحه 1
توافقنامه رم                                    صفحه 2
اسکناس‌های اروپا                                صفحه 3
o    یورو                                صفحه 3
o    لیره ترک                            صفحه 4
o    اسکناس پوند استرلینگ                    صفحه 4
اتحادیه اروپا چیست؟                                 صفحه 5
قوانین در اتحادیه اروپا                                صفحه 6
روش اداره اتحادیه اروپا                            صفحه 7
ریاست اتحادیه                                    صفحه 8
وظايف رییس اتحادیه اروپا چيست؟                        صفحه 9
وظایف رییس اتحادیه اروپا                             صفحه 9
اقتصاد اروپا در سالی که گذشت                        صفحه 12
نگرانی درباره روند رشد اقتصادی در حوزه پولی یورو                صفحه 14
تاثیر منفی تحریمهای متقابل روسیه بر اقتصاد اروپا                صفحه 16
منابع                                         صفحه 17
جدول کشورهای عضو اتحادیه اروپا                         صفحه 18

 

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,900 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
ORUPA_893011_9993.zip707.9k