دانلود مقاله اختلالات یادگیری در دانش آموزان

دانلود مقاله اختلالات یادگیری در دانش آموزان

 

مشخصات این فایل
عنوان: اختلالات یادگیری در دانش آموزان
فرمت فایل : word( قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 16

این مقاله درمورد اختلالات یادگیری در دانش آموزان می باشد.

خلاصه آنچه در مقاله اختلالات یادگیری در دانش آموزان می خوانید :

توصیه هایی که می توان برای کودکان مبتلا به Addدر مدرسه انجام داد.
1-     کودک مبتلا به Add به سختی می تواند از کاری به کار دیگر بپردازد .
،بنابر این بسیار مهم است که برنامه روزانه کودک تا حد امکان یکنواخت باشد .یعنی اینکه کودک انتظار داشته باشد اعمالی نظیرخواندن،استراحت ،ناهار خوردن و ورزش کردن به طور دائم در وقت معینی از روز انجام شود.در مدرسه نیز حتی الامکان از تغییر کلاس و معلم  خودداری شود،زیرا او به سختی می تواند خود را با موقعیت های جدید وفق دهد.
2-در صورتی که لازم است خدمات ویژه را در خارج از کلاس در یافت کندنبایستی انتظار داشته باشد که خروج وی از کلاس برای اموزش ویژه ،موجب هدر رفتن کارهایش شود .
3-- خدمات ویژه هنگامی باید در اختیار کودک قرار گیرد که برنامه درس کلاس عادی با ان همخوانی داشته باشد(مثلا برنامه ویژه کمک به خواندن باید در همان ساعاتی که در کلاس عادی برنامه روانخوانی است ارائه شود.
4- بهترین راه جلب توجه کودک در کلاس به درس،تدریس به صورت انفرادی ا برای گروههای کوچک می باشد. ولی با توجه به این که اینگونه تدریس اغلب غیر ممکن است، معلمین می توانند از راهبردهای دیگری نظیر ایستادن پهلوی کودک ،گذاشتن یک دست روی شانه کودک ،برقراری ارتباط چشمی باوی، پرسیدن مستقیم سوالات از او تا زمانی که از تمرکز توجه اطمینان حاصل شود,استفاده کنند.
5- هنگامی که معلم تکلیف خاصی را تعیین می نماید،اغلب لازم است دستورات را به صورت انفرادی چند بار تکرار کنند تا زمانی که معلم مطمئن شود که کودک منظور او را کاملا فهمیده است.
6- دستورات مربوط به وظایف و تکالیف خاص می بایستی دقیق و ساده باشد .برای کودکان کم سن و سال باید توجه داشت که انها هر مرتبه فقط یک دستور را متوجه می شوند.
7- کودکان بزرگتر میتوانند چند دستور را به خاطر بسپارند، ولی اگر دستورات دارای پیچیدگی باشد لازم است برای کودک نوشته شود.
8- تکالیف طولانی و زیاد باعث اشفتگی و سر در گمی کودک مبتلا به   Addمی شود. بنابراین معلمین باید تکالیف را به واحد های کوچک و قابل اجرا تقسیم کنند مثلا کودک اگر 50 تمرین ریاضی را باید حل کند معلم بایستی از 40 تمرین چشم پوشی کندو فقط از او بخواهد 10 تمرین را حل بقیه تمرینات را ادامه دهد.
9- استفاده از برنامه ای که در ان برای هر قسمت از تکلیف یک محدوده زمانی منطقی در نظر گرفته شده است سودمند می باشد .
10- باید سعی شود عوامل محیطی ایجاد حواسپرتی برای کودکان مبتلابه Addرا به حداقل برسانند او را در جایی که عوامل پرت کننده کمتر است بنشانندو ضمنا جایی که به راحتی می توان دید که ایا دانش اموز به
درس توجه دارد یا نه.چنین جایی ممکن است در ردیف های جلو کلاس باشد ،اما باید با در و پنجره ها فاصله داشته باشد .سعی کنید کودک را نزدیک دستگاه تهویه هوا ،بخاری یا جاهای پر رفت و امد قرار ندهیدپوستر ، تابلو اعلانات و سایر تجهیزات در مقابل دید دانش اموز نباشد.
11- فضای ازاد به دلیل اینکه عوامل مزاحم دیداری و شنیداری ان قابل کنترل نیستند اصلا توصیه نمی شود.
12- ضروری است که معلمین تلاشهای کودک در جهت انجام موفقیت امیزتکالیفش را مورد تقویت فراوان قرار دهند.
13- معلم نباید انتظار داشته باشد که تغییرات عمده کودک به سرعت روی دهد.
14- برنامه ریزی فعالیتهای گوناگون برای تحرک دانش اموزان کارهای عادی کلاس درس را تغییر دهیدتا دانش اموزان بتوانند چند وقت یکبار از جای خود بلند شوندو در کلاس حرکت کنند.به طور مثال از دانش اموز بخواهید ورقه ها را جمع کند یا کتاب ها را کنار بگذارد .جنین فعالیت هایی وقفه ای در زمانی که دانش اموز باید در یکجا بنشیند ایجاد می کند و فعالیت بدنی به تمرکز و توجه وی کمک می کند .
15- حتی الامکان کارهای معمولی و ساختارمند تدارک ببینید یکی از کارهای روزمره را انتخاب کنید ،روزهای متوالی همان راتکرار کنید روزهایی که قرار است کار غیر معمول انجام دهد ،از طریق توضیح خود رویداد و زمان اجرای ان ،دانش اموز را اماده انجام ان کار کنید.
16- لزوم داشتن ذفترچه تکالیف روزانه این کار به دانش اموزانکمک می کند تا زمان کار خود را تنظیم کنند.و از انچه باید انجام شود خبر داشته باشدو برای انجام ان برنامه ریزی کند. مطمئن شوید تکالیف روزانه رادرست یادداشت کرده است.
17- حتی الامکان بلافاصله بعد از اتمام کار نتیجه را به انها گزارش دهید. دانش اموزان باید بدانند کار خود را چگونه انجام داده اند و برای اصلاح اشتباهاتشان فرصت هایی به ان ها داده می شود.هر زمان میسر شد، اجازه بدهید آن ها به برسی کارشان بپردازند .
18- از ابزار های کمکی برای یادگیری استفاده کنید . بیشتر دانش اموزان دارای اختلالات نقص در توجه از کار کردن با رایانه ،ماشین حساب ضبط صوت و سایر وسایل کمک اموزشی لذت می برند.این ابزار ها به ساختار یادگیری و جلب توجه و علاقه دانش اموز کمک می کند.
19-  ببینید کودک چه کاری را خوب انجام می دهدعلاقه او را تقویت کنید هر کودک نقاط قوت یا علایق خاصی به فعالیت های معینی دارد .این قلمرو را پیدا کنید و در ان فعالیت رشد کودک را افزایش دهید.
20- موقعیت امتحان را تغییر بدهید.در صورت لزوم تمرین اضافی  وقت کافی بدهید یا کار لازم برای امتحان ر ا کم کنید.

ج :انطباقهایی در منزل
والدین بایستی تلاش نمایند که در کارهای روز مره کودک ثبات بیشتری وجود داشته باشد. کودکان مبتلا به ADD به سختی می توانند از کاری به کار دیگر بپردازند،بنابراین بسیار مهم است که فعالیت های روز مره برای انها تا حد امکان یکنواخت باشد.مثلا برنامه ریزی والدین نباید به گونه ای باشد که ساعت صبحانه خوردن با وقت حاضر شدن برای مدرسه تداخل داشته باشد.
نکاتی که والدین باید به ان توجه کنند عبارتند از؛
1-کودک مبتلا به ADDبه سختی می تواند به دستورات توجه کند بنابراین باید قبل از دادن هر گونه دستوری مطمئن شوند که وی توجه خود را معطوف کرده است . مثلا اگر والدین واقعا انتظار دارندکه کو دک کفش هایش را در بیاورد ، نباید همانطور که در حال عبور از اتاق هستند به وی که مشغول تماشای تلویزیون است بگویند که کفشهایت را در بیاور .بلکه ابتدا باید وسایل ایجاد کننده حواسپرتی مثل تلویزیون را خاموش کرده بعد از اینکه مطمئن شدند که حواسش به انها است از او بخواهند که کفشهایش را در بیاورد .در مورد بچه های کم سن لازم است یک دستور به انها داده شود ولی بچه های بزرگتر ممکن است قادر باشند که دو یا چند دستور را به خاطر بسپارند ولی در صورت پیچیدگی دستورات ضروری است که انها را در قالب نوشته به کودک ارائه کرد.
2-وظایف طولانی و زیاد موجب اشفتگی و سر در گمی کودک مبتلا به ADDمی گردد.   والدین می توانند از طریق تقسیم کردن هر وظیفه به واحدهای کوچکتر و قابل اجرا ،با اشفتگی کودک مقابله نمایند.
3-چنانچه کودک در انجام وظایف خود نیاز به تمرکز داشته باشد ،لازم است که در حد امکان از تعداد عوامل محیطی ایجاد کننده حواسپرتی کاسته شود .مثلا تکالیف مدرسه نبایستی در اتاقی شلوغ یا در کنار تلویزیون انجام شود.،یا اینکه از زنگ زدن تلفن در حین انجام تکالیف باید جلوگیری به عمل اید.عدهای از بچه ها هنگامی که در اتاقی تنها باشند عملکردبهتری خواهند داشت ،ولی باید به خاطر داشت که یک اتاق ساکت و ارام نیز دارای عوامل متعدد ایجاد کننده حواسپرتی می باشد.
4-والدین برای انجام موفقیت امیز کارها می بایستی کودک را مورد تشویق قرار دهند .
تغییر اساسی در عملکرد کودک در زمانی کوتاه انجام نمی شود .والدین می بایستی به یاد داشته باشند که تکلیفی مشخص مانند مرتب کردن تخت خواب چه مدت طول می کشد تا به طور کامل انجام گیرد بر همین اساس می توان بر اورد کرد که حل مسائل مشابه ان ممکن است زمان زیادی را به خود اختصاص دهد.
5-هرگونه پیشرفتی در عملکرد کودک ،حتی اگر ناچیز هم باشد می بایستی مورد تشویق قرار گیرد. استفاده از داروهای محرک اصولا داروهای محرک هنگامی تجویز می شوند که کودک علائمADDرا به طور کامل داشته باشد و ارزیابی هایی هم در زمینه توانایی های بالقوه شناختی،سطح موفقیت تحصیلی ومطلوبیت محیط اموزشی صورت گرفته باشد. البته باید به خاطر داشت که استفاده از دارو های محرک صرفآ یک بخش از برنامۀ  سازماندهی رفتار کودک مبتلا به ADDمی باشد. کلیه اعضای گروهی که درمان کودک مبتلا به ناتوانی یادگیری همراه بااختلال نقص در توجه  شرکت دارند میبایستی دقت کنند که سایر روشهای ارزشمند در مانی از نظر دور نماند . فواید کوتاه مدت مصرف داروهای محرک به راحتی قابل مشاهده هستند که می تواند شامل بهبود فراخنای توجه و ارتباط با همسالان ، بهبود مهارتهای دیداری حرکتی (مثل دست نویسی)و کاهش مهارتهای تکانشی می باشد.
....

بخشی از فهرست مطالب مقاله اختلالات یادگیری در دانش آموزان

● تعریف اختلالات یادگیری
● مشخصه های اولیه ناتوانی در یادگیری
● طبقه بندی اختلالات یادگیری در دانش آموزان
 اختلالات گفتاری و شنوایی
 اختلالات خواندن
 اختلالات نوشتن
اختلال ادراکی:
اختلال مفهومی:
علائم خفیف عصبی:
مشکلات رفتاری ویژه
ایااختلال Addبا بالا رفتن سن افزایش پیدا می کند؟
راهبرد ها
الف:انطباق های محیطی
ب :انطباقهایی در مدرسه
توصیه هایی که می توان برای کودکان مبتلا به Addدر مدرسه انجام داد.
ج :انطباقهایی در منزل
● نتیجه گیری

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,900 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
danesh-amuz_893061_8402.zip51.3k